Search Legislation

Commission Decision of 7 March 2006 amending Annexes I and II to Decision 2002/308/EC establishing lists of approved zones and approved farms with regard to one or more of the fish diseases viral haemorrhagic septicaemia (VHS) and infectious haematopoietic necrosis (IHN) (notified under document number C(2006) 683) (Text with EEA relevance) (2006/214/EC)

 Help about what version

What Version

 Help about advanced features

Advanced Features

Close

This is a legislation item that originated from the EU

After exit day there will be three versions of this legislation to consult for different purposes. The legislation.gov.uk version is the version that applies in the UK. The EU Version currently on EUR-lex is the version that currently applies in the EU i.e you may need this if you operate a business in the EU.

The web archive version is the official version of this legislation item as it stood on exit day before being published to legislation.gov.uk and any subsequent UK changes and effects applied. The web archive also captured associated case law and other language formats from EUR-Lex.

Changes over time for: Division ANNEX II

 Help about opening options

Changes to legislation:

There are currently no known outstanding effects for the Commission Decision of 7 March 2006 amending Annexes I and II to Decision 2002/308/EC establishing lists of approved zones and approved farms with regard to one or more of the fish diseases viral haemorrhagic septicaemia (VHS) and infectious haematopoietic necrosis (IHN) (notified under document number C(2006) 683) (Text with EEA relevance) (2006/214/EC), Division ANNEX II. Help about Changes to Legislation

Close

Changes to Legislation

Revised legislation carried on this site may not be fully up to date. At the current time any known changes or effects made by subsequent legislation have been applied to the text of the legislation you are viewing by the editorial team. Please see ‘Frequently Asked Questions’ for details regarding the timescales for which new effects are identified and recorded on this site.

ANNEX IIFISH FARMS APPROVED WITH REGARD TO THE FISH DISEASES VIRAL HAEMORRHAGIC SEPTICAEMIA (VHS) AND INFECTIOUS HAEMATOPOIETIC NECROSIS (IHN)

1.FISH FARMS IN BELGIUM APPROVED WITH REGARD TO VHS AND IHNU.K.+E.U.

1.La Fontaine aux truitesB-6769 Gérouville

2.FISH FARMS IN DENMARK APPROVED WITH REGARD TO VHS AND IHNU.K.+E.U.

1.Vork DambrugDK-6040 Egtved
2.Egebæk DambrugDK-6880 Tarm
3.Bækkelund DambrugDK-6950 Ringkøbing
4.Borups GeddeopdrætDK-6950 Ringkøbing
5.Bornholms LakseklækkeriDK-3730 Nexø
6.Langes DambrugDK-6940 Lem St.
7.Brænderigaardens DambrugDK-6971 Spjald
8.Siglund FiskeopdrætDK-4780 Stege
9.Ravning FiskeriDK-7182 Bredsten
10.Ravnkaer DambrugDK-7182 Bredsten
11.Hulsig DambrugDK-7183 Randbøl
12.Ligård FiskeriDK-7183 Randbøl
13.Grønbjerglund DambrugDK-7183 Randbøl
14.Danish AquacultureDK-6040 Egtved

3.A.FISH FARMS IN GERMANY APPROVED WITH REGARD TO VHS AND IHNU.K.+E.U.

3.A.1.LOWER SAXONYU.K.+E.U.
1.Jochen Moeller

Fischzucht Harkenbleck

D-30966 Hemmingen-Harkenbleck

2.Versuchsgut Relliehausen der Universität Göttingen

(hatchery only)

D-37586 Dassel

3.Dr. R. Rosengarten

Forellenzucht Sieben Quellen

D-49124 Georgsmarienhütte

4.Klaus Kröger

Fischzucht Klaus Kröger

D-21256 Handeloh Wörme

5.Ingeborg Riggert-Schlumbohm

Forellenzucht W. Riggert

D-29465 Schnega

6.Volker Buchtmann

Fischzucht Nordbach

D-21441 Garstedt

7.Sven Kramer

Forellenzucht Kaierde

D-31073 Delligsen

8.Hans-Peter Klusak

Fischzucht Grönegau

D-49328 Melle

9.F. Feuerhake

Forellenzucht Rheden

D-31039 Rheden

10.Horst Pöpke

Fischzucht Pöpke

Hauptstraße 14

D-21745 Hemmoor

3.A.2.THURINGIAU.K.+E.U.
1.Firma TautenhahnD-98646 Trostadt
2.Fischzucht Salza GmbHD-99734 Nordhausen-Salza
3.Fischzucht Kindelbrück GmbHD-99638 Kindelbrück
4.Reinhardt Strecker

Forellenzucht Orgelmühle

D-37351 Dingelstadt

3.A.3.BADEN-WÜRTTEMBERGU.K.+E.U.
1.Walter Dietmayer

Forellenzucht Walter Dietmayer

Hettingen

D-72501 Gammertingen

2.Heiner Feldmann

Bergatreute

D-88630 Pfullendorf

3.Oliver Fricke

Anlage Wuchzenhofen

Boschenmühle 131/2

D-87764 Mariasteinbach-Legau

4.Peter Schmaus

Fischzucht Schmaus, Steinental

D-88410 Steinental/Hauerz

5.Josef Schnetz

Fenkenmühle

D-88263 Horgenzell

6.Falko Steinhart

Quellwasseranlage Steinhart

Hettingen

D-72513 Hettingen

7.Hugo Strobel

Quellwasseranlage Otterswang

Sägmühle

D-72505 Hausen am Andelsbach

8.Reinhard Lenz

Forsthaus

Gaimühle

D-64759 Sensbachtal

9.Stephan Hofer

Sulzbach

D-78727 Aisteig/Oberndorf

10.Stephan Hofer

Oberer Lautenbach

D-78727 Aisteig/Oberndorf

11.Stephan Hofer

Unterer Lautenbach

D-78727 Aisteig/Oberndorf

12.Stephan Hofer

Schelklingen

D-78727 Aistaig/Oberndorf

13.Stephan Schuppert

Brutanlage: Obere Fischzucht

Mastanlage: Untere Fischzucht

D-88454 Unteressendorf

14.Anton Jung

Brunnentobel

D-88299 Leutkirch/Hebrazhofen

15.Peter Störk

Wagenhausen

D-88348 Saulgau

16.Erwin Steinhart

Geislingen/St.

D-73312 Geislingen/St.

17.Joachim Schindler

Forellenzucht Lohmühle

D-72275 Alpirsbach

18.Georg Sohnius

Forellenzucht Sohnius

D-72160 Horb-Diessen

19.Claus Lehr

Forellenzucht Reinerzau

D-72275 Alpirsbach-Reinerzau

20.Hugo Hager

Bruthausanlage

D-88639 Walbertsweiler

21.Hugo Hager

Waldanlage

D-88639 Walbertsweiler

22.Gumpper und Stoll GmbH

Forellenhof Rössle

Honau

D-72805 Liechtenstein

23.Hans Schmutz

Brutanlage 1, Brutanlage 2, Brut- und Setzlingsanlage 3 (Hausanlage)

D-89155 Erbach

24.Wilhelm Drafehn

Obersimonswald

D-77960 Seelbach

25.Wilhelm Drafehn

Brutanlage Seelbach

D-77960 Seelbach

26.Franz Schwarz

Oberharmersbach

D-77784 Oberharmersbach

27.Meinrad Nuber

Langenenslingen

D-88515 Langenenslingen

28.Walter Dietmayer

Höhmühle

D-88353 Kißlegg

29.Fischbrutanstalt des Landes Baden-Württemberg

Argenweg 50

D-88085 Langenargen

Anlage Osterhofen

30.Kreissportfischereiverein Biberach

Warthausen

D-88400 Biberach

31.Hans Schmutz

Gossenzugen

D-89155 Erbach

32.Reinhard Rösch

Haigerach

D-77723 Gengenbach

33.Rainer Tress

Unterlauchringen

D-79787 Unterlauchringen

34.Andreas Tröndle

Tiefenstein

D-79774 Albbruck

35.Andreas Tröndle

Unteralpfen

D-79774 Unteralpfen

36.Stephan Hofer

Schenkenbach

D-78727 Aisteig/Oberndorf

37.Heiner Feldmann

Bainders

D-88630 Pfullendorf

38.Andreas Zordel

Fischzucht Im Gänsebrunnen

D-75305 Neuenbürg

39.Thomas Fischböck

Forellenzucht am Kocherursprung

D-73447 Oberkochen

40.Reinhold Bihler

Dorfstraße 22

D-88430 Rot a. d. Rot Haslach

Anlage: Einöde

41.Josef Dürr

Forellenzucht Igersheim

D-97980 Bad Mergentheim

42.Andreas Zordel

Anlage Berneck

D-72297 Seewald

43.Fischzucht Anton Jung

Anlage Rohrsee

D-88353 Kißlegg

44.Staatliches Forstamt Ravensburg

Anlage Karsee

D-88239 Wangen i. A.

45.Simon Phillipson

Anlage Weissenbronnen

D-88364 Wolfegg

46.Hans Klaiber

Anlage Bad Wildbad

D-75337 Enzklösterle

47.Josef Hönig

Forellenzucht Hönig

D-76646 Bruchsal-Heidelsheim

48.Werner Baur

Blitzenreute

D-88273 Fronreute-Blitzenreute

49.Gerhard Weihmann

Mägerkingen

D-72574 Bad Urach-Seeburg

50.Hubert Belser GBR

Dettingen

D-72401 Haigerloch-Gruol

51.Staatliche Forstämter Ravensburg und Wangen

Altdorfer Wald

D-88214 Ravensburg

52.Anton Jung

Bunkhoferweiher, Schanzwiesweiher und Häcklerweiher

D-88353 Kißlegg

53.Hildegart Litke

Holzweiher

D-88480 Achstetten

54.Werner Wägele

Ellerazhofer Weiher

D-88319 Aitrach

55.Ernst Graf

Hatzenweiler

Osterbergstr. 8

D-88239 Wangen-Hatzenweiler

56.Fischbrutanstalt des Landes Baden-Württemberg

Argenweg 50

D-88085 Langenargen

Anlage Obereisenbach

57.Forellenzucht Kunzmann

Heinz Kunzmann

Unterer Steinweg 64

D-75438 Knittlingen

58.Meinrad Nuber

Ochsenhausen

Obere Wiesen 1

D-88416 Ochsenhausen

59.Bezirksfischereiverein Nagoldtal e.V.

Kentheim

Lange Steige 34

D-75365 Calw

60.Bernd und Volker Fähnrich

Neumühle

D-88260 Ratzenried-Argenbühl

61.Klaiber “An der Tierwiese”

Hans Klaiber

Rathausweg 7

D-75377 Enzklösterle

62.Parey, Bittigkoffer — Unterreichenbach

Klaus Parey

Mörikeweg 17

D-75331 Engelsbran 2

63.

Farm Sauter

Anlage Pflegelberg

Gerhard Sauter

D-88239 Wangen-Pflegelberg 6

64.

Krattenmacher

Anlage Osterhofen

Krattenmacher, Hittelhofen Gasthaus

D-88339 Bad Waldsee

65.

Fähnrich

Anlage Argenmühle

D-88260 Ratzenried-Argenmühle

Bernd und Volker Fähnrich

Von Rütistraße

D-88339 Bad Waldsee

66.

Gumpper und Stoll

Anlage Unterhausen

Gumpper und Stoll GmbH und Co. KG

Heerstr. 20

D-72805 Lichtenstein-Honau

67.

Durach

Anlage Altann

Antonie Durach

Panoramastr. 23

D-88346 Wolfegg-Altann

68.

Städler

Anlage Raunsmühle

Paul Städler

Raunsmühle

D-88499 Riedlingen-Pfummern

69.

König

Anlage Erisdorf

Sigfried König

Helfenstr. 2/1

D-88499 Riedlingen-Neufra

70.

Forellenzucht Drafehn

Anlage Wittelbach

Wilhelm Drafehn

Schuttertalsstraße 1

D-77960 Seelbach-Wittelbach

71.

Wirth

Anlage Dengelshofen

Günther Wirth

D-88316 Isny-Dengelshofen 219

72.Krämer, Bad Teinach

Sascha Krämer

Poststr. 11

D-75385 Bad Teinach-Zavelstein

73.

Muffler

Anlage Eigeltingen

Emil Muffler

Brielholzer Hof

D-78253 Eigeltingen

74.Karpfenteichwirtschaft Mönchsroth

Karl Uhl Fischzucht

D-91614 Mönchsroth

75.

Krattenmacher

Anlage Dietmans

Krattenmacher, Hittelhofen Gasthaus

D-88339 Bad Waldsee

76.

Bruthaus Fischzucht

Anselm-Schneider

Dagmar Anselm-Schneider

Grabenköpfel 1

D-77743 Neuried

77.Matthias Grassmann

Fischzucht Grassmann

D-75203 Königsbach-Stein

3.A.4.NORTH RHINE-WESTPHALIAU.K.+E.U.
1.Wolfgang Lindhorst-Emme

Hirschquelle

D-33758 Schloss Holte-Stukenbrock

2.Wolfgang Lindhorst-Emme

Am Oelbach

D-33758 Schloss Holte-Stukenbrock

3.Hugo Rameil und Söhne

Sauerländer Forellenzucht

D-57368 Lennestadt-Gleierbrück

4.Peter Horres

Ovenhausen, Jätzer Mühle

D-37671 Höxter

5.Wolfgang Middendorf

Fischzuchtbetrieb Middendorf

D-46348 Raesfeld

6.Michael und Guido Kamp

Lambacher Forellenzucht und Räucherei

Lambachtalstr. 58

D-51766 Engelskirchen-Oesinghausen

7.Thomas Rameil

Broodhouse Am Gensenberg

Saalhauser Str. 8

D-57368 Lennestadt

8.Ignaz Brands

Forellenzucht Brands

Völmeder Str. 110

D-59590 Geseke

3.A.5.BAVARIAU.K.+E.U.
1.Gerstner Peter

(Forellenzuchtbetrieb Juraquell)

Wellheim

D-97332 Volkach

2.Werner Ruf

Fischzucht Wildbad

D-86925 Fuchstal-Leeder

3.Rogg

Fisch Rogg

D-87751 Heimertingen

4.

Fischzucht Graf

Anlage D-87737 Reichau

Fischzucht Graf GbR

Engishausen 64

D-87743 Egg an der Günz

5.

Fischzucht Graf

Anlage D-87727 Klosterbeuren

Fischzucht Graf GbR

Engishausen 64

D-87743 Egg an der Günz

6.

Fischzucht Graf

Anlage D-87743 Egg an der Günz

Fischzucht Graf GbR

Engishausen 64

D-87743 Egg an der Günz

7.

Anlage Am Großen Dürrmaul

D-95671 Bärnau

Andreas Rösch

Am großen Dürrmaul 2

D-95671 Bärnau

8.

Andreas Hofer

Anlage D-84524 Mitterhausen

Andreas Hofer

Vils 6

D-84149 Velden

9.

Fischzucht Graf

Anlage D-87743 Engishausen I

Fischzucht Graf GbR

Engishausen 64

D-87743 Egg an der Günz

10.

Fischzucht Graf

Anlage D-87743 Engishausen II

Fischzucht Graf GbR

Engishausen 64

D-87743 Egg an der Günz

3.A.6.SAXONYU.K.+E.U.
1.Anglerverband Südsachsen “Mulde/Elster” e.V.

Forellenanlage Schlettau

D-09487 Schlettau

2.H. und G. Ermisch GbR

Forellen- und Lachszucht

D-01844 Langburkersdorf

3.Teichwirtschaft Weissig

Helga Bräuer

Am Teichhaus 1

D-01920 Ossling OT Weissig

4.Teichwirtschaft Zeisholz

Hagen Haedicke

Grüner Weg 39

D-01936 Schwepnitz OT Grüngräbchen

3.A.7.HESSENU.K.+E.U.
1.Hermann Rameil

Fischzuchtbetriebe Hermann Rameil

D-34311 Naumburg OT Altendorf

3.A.8.SCHLESWIG-HOLSTEINU.K.+E.U.
1.Hubert Mertin

Forellenzucht Mertin

Mühlenweg 6

D-24247 Roderbek

3.B.FISH FARMS IN GERMANY APPROVED WITH REGARDS TO IHNU.K.+E.U.

3.B.1.THURINGIAU.K.+E.U.
1.Thüringer Forstamt Leinefelde

Fischzucht Worbis

D-37327 Leinefelde

3.C.FISH FARMS IN GERMANY APPROVED WITH REGARDS TO VHSU.K.+E.U.

3.C.1.BADEN-WÜRTTEMBERGU.K.+E.U.
1.Heiner Feldmann

Riedlingen/Neufra

D-88630 Pfullendorf

2.Heiner Feldmann

Bad Waldsee

D-88630 Pfullendorf

4.FISH FARMS IN SPAIN APPROVED WITH REGARD TO VHS AND IHNU.K.+E.U.

4.1.REGION: AUTONOMOUS COMMUNITY OF ARAGONU.K.+E.U.
1.Truchas del Pradolocated in Alcala de Ebro, Province of Zaragoza (Aragón).
4.2.REGION: AUTONOMOUS COMMUNITY OF ANDALUCIAU.K.+E.U.
1.Piscifactoria de Riodulce

D. Julio Domezain Fran. “Piscifactoria de Sierra Nevada S.L.”

Camino de la Piscifactoria no 2. Loja-Granada.

E-18313

2.Piscifactoria Manzanil

D. Julio Domezain Fran. “Piscifactoria de Sierra Nevada S.L.”

Camino de la Piscifactoria no 2. Loja-Granada.

E-18313

4.3.REGION: AUTONOMOUS COMMUNITY OF CASTILLA-LA-MANCHAU.K.+E.U.
1.Piscifactoria Rincón de Uña

Junta de Comunidades de Castilla-La-Mancha

S191100ID, Delegación de Medio Ambiente.

C/ Colón no 2-Cuenca

E-16071 V-16-219-094

5.A.FISH FARMS IN FRANCE APPROVED WITH REGARD TO VHS AND IHNU.K.+E.U.

5.A.1.ADOUR-GARONNEU.K.+E.U.
1.Pisciculture de SarranceF-64490 Sarrance (Pyrénées-Atlantiques)
2.Pisciculture des SourcesF-12540 Cornus (Aveyron)
3.Pisciculture de PissosF-40410 Pissos (Landes)
4.Pisciculture de TambareauF-40000 Mont-de-Marsan (Landes)
5.Pisciculture “Les Fontaines d’Escot”F-64490 Escot (Pyrénées-Atlantiques)
6.Pisciculture de la ForgeF-47700 Casteljaloux (Lot-et-Garonne)
5.A.2.ARTOIS-PICARDIEU.K.+E.U.
1.Pisciculture du Moulin du RoyF-62156 Rémy (Pas-de-Calais)
2.Pisciculture du BléquinF-62380 Seninghem (Pas-de-Calais)
3.

Pisciculture d’Earls Feldmann

76340 Hodeng-au-Bosc

F-80580 Bray-Lès-Mareuil
4.Pisciculture Bonnelle, à Ponthoile

Bonnelle 80133 Ponthoile

M. Sohier

26, rue Georges-Deray

F-80100 Abbeville

5.Pisciculture Bretel, à Gézaincourt

Bretel 80600 Gézaincourt-Doullens

M. Sohier

26 rue Georges-Deray

F-80100 Abbeville

6.Pisciculture de Moulin Est

Earl Pisciculture Gobert

18, rue Pierre-à-l’Huile

F-80150 Machiel

5.A.3.AQUITAINEU.K.+E.U.
1.SARL Salmoniculture de la Ponte — Station d’Alevinage du Ruisseau Blanc

Le Meysout

F-40120 Arue

2.L’EPST-INRA Pisciculture, à Lées-Athas

Saillet et Esquit

F-64490 Lées-Athas

INRA — BP 3

F-64310 Saint-Pée-sur-Nivelle

3.

Truites de Haut Baretous

Route de la Pierre-Saint-Martin

64570 Arette

reg 64040154

Mme Estournes Françoise

Maison Ménin

F-64570 Aramits

5.A.4.DRÔMEU.K.+E.U.
1.Pisciculture “Sources de la Fabrique”

40, chemin de Robinson

FF-26000 Valence

2.

Pisciculture Font Rome

F-26400 Beaufort-sur-Gervanne

Pisciculture Font Rome

Chemin des Îles — BP 25

F-07200 Aubenas

5.A.5.HAUTE-NORMANDIEU.K.+E.U.
1.Pisciculture des GodeliersF-27210 Le Torpt
2.

Pisciculture fédérale de Sainte-Gertrude

76490 Maulévrier-Sainte-Gertrude

Fédération des associations pour la pêche et la protection du milieu aquatique de Seine-Maritime

F-76490 Maulévrier-Sainte-Gertrude

5.A.6.LOIRE-BRETAGNEU.K.+E.U.
1.SCEA “Truites du lac de Cartravers”

Bois-Boscher

F-22460 Merléac (Côtes d’Armor)

2.Pisciculture du ThélohierF-35190 Cardroc (Ille-et-Vilaine)
3.Pisciculture de PlainvilleF-28400 Marolles-les-Buis (Eure-et-Loir)
4.Pisciculture Rémon à Parné-sur-Roc

SARL Remon

21, rue de la Véquerie

F-53260 Parné-sur-Roc (de la Mayenne)

5.

Esosiculture de Feins

Étang aux Moines

F-5440 Feins

AAPPMA

9, rue Kerautret-Botmel

F-35200 Rennes

5.A.7.RHIN-MEUSEU.K.+E.U.
1.Pisciculture du ruisseau de DompierreF-55300 Lacroix-sur-Meuse (Meuse)
2.Pisciculture de la source de la DeüeF-55500 Cousances-aux-Bois (Meuse)
5.A.8.RHONE-MEDITERRANEE-CORSEU.K.+E.U.
1.Pisciculture Charles Murgat

Les Fontaines

F-38270 Beaufort (Isère)

5.A.9.SEINE-NORMANDIEU.K.+E.U.
1.Pisciculture du VaucheronF-55130 Gondrecourt-le-Château (Meuse)
5.A.10.LANGUEDOC ROUSSILLONU.K.+E.U.
1.

Pisciculture de Pêcher

F-48400 Florac

Fédération de la Lozère pour la pêche et la protection du milieu aquatique.

F-48400 Florac

5.A.11.MIDI-PYRENEESU.K.+E.U.
1.Pisciculture de la source du Durzon

SCEA Pisciculture du mas de pommiers

F-12230 Nant

5.A.12.ALPES MARITIMEU.K.+E.U.
1.

Centre Piscicole de Roquebillière

06450 Roquebillière

Fédération des Alpes Maritimes pour la pêche et la protection du milieu aquatique

F-06450 Roquebillière

5.A.13.HAUTES ALPESU.K.+E.U.
1.Pisciculture fédérale de La-Roche-de-Rame

Pisciculture fédérale

F-05310 La-Roche-de-Rame

5.A.14.RHONE-ALPESU.K.+E.U.
1.Pisciculture Petit Ronjon

M. Dannancier Pascal

F-01270 Cormoz

2.Gaec Piscicole de Teppe

Gaec Piscicole de Teppe

731 chemin de Jouffray

F-01310 Polliat

5.A.15.LOZÈREU.K.+E.U.
1.

Ferme aquacole de la source de Frézal

Site aquacole, chemin de Fraissinet

F-48500 La Canourgue

Lycée d’enseignement général et technologique agricole — ministère de l’agriculture, de la pêche et de l’alimentation
5.A.16.ARDÈCHEU.K.+E.U.
1.

Pisciculture Font Rome

Chemin des Îles — BP 25

F-07200 Aubenas

Pisciculture Font Rome

Chemin des Îles — BP 25

F-07200 Aubenas

5.B.FISH FARMS IN FRANCE APPROVED WITH REGARD TO VHSU.K.+E.U.

5.B.1.ARTOIS-PICARDIEU.K.+E.U.
1.Pisciculture de SangheenF-62102 Calais (Pas-de-Calais)

6.A.FISH FARMS IN ITALY APPROVED WITH REGARD TO VHS AND IHNU.K.+E.U.

6.A.1.REGION: FRIULI VENEZIA GIULIAU.K.+E.U.
1.

Azienda ittica agricola Collavini Mario

N. I096UD005

Via Tiepolo 12

I-33032 Bertiolo (UD)

2.Impianto ittiogenico di Flambro de Talmassons

Ente tutela pesca del Friuli Venezia Giulia

Via Colugna 3

I-33100 Udine

3.Impianto ittiogenico di Forni di Sotto

Ente tutela pesca del Friuli

Via Colugna 3

I-33100 Udine

4.Impianto di Grauzaria di Moggio Udinese

Ente tutela pesca del Friuli

Via Colugna 3

33100 Udine

5.Impianto ittiogenico di Amaro

Ente tutela pesca del Friuli

Via Colugna 3

I-33100 Udine

6.Impianto ittiogenico di Somplago — Mena di Cavazzo Carnico

Ente tutela pesca del Friuli

Via Colugna 3

I-33100 Udine

7.

S.A.I.S. srl

Loc Blasis Codropio (UD)

Cod. I027UD001

Mirella Fossaluzza

Via Rot 6/2

I-33080 Zoppola (PN)

8.

S.A.I.S. srl

Poffabro-Frisanco (PN)

Mirella Fossaluzza

Via Rot 6/2

I-33080 Zoppola (PN)

9.

Avanotteria Valbruna

loc. Valbruna

I022PN002

Az. Agr. Salvador Pier Antonio 1 Claudio s.s. Sacile

Via San Giovanni del Tempio 92

Sacile (PN)

6.A.2.PROVINCIA: AUTONOMA DI TRENTOU.K.+E.U.
1.Ass. Pescatori Solandri (Loc. Fucine)Cavizzana
2.

Troticoltura di Grossi Roberto

N. 121TN010

Grossi Roberto

Via Molini n. 11

Monoclassico (TN)

3.Campestrin GiovanniTelve Valsugana (Fontane)
4.Ittica Resenzola SerafiniGrigno
5.Ittica Resenzola SelvaGrigno
6.Leonardi F.lliLevico Terme (S. Giuliana)
7.Dellai Giuseppe-Trot. ValsuganaGrigno (Fontana Secca, Maso Puele)
8.Cappello Paolo

Via Zacconi 21

Loc. Maso Fontane, Roncegno

9.Celva RemoPomarolo
10.Margonar DomenicoAla (Pilcante)
11.Degiuli PasqualeMattarello (Regole)
12.Tamanini LivioVigolo Vattaro
13.Troticultura Istituto Agrario di S. Michele a/A.S. Michele all’Adige
14.Ass. Pescatori Basso SarcaRagoli (Pez)
15.Stab. Giudicariese La MolaTione (Delizia d’Ombra)
16.Azienda Agricola La Sorgente s.s.Tione (Saone)
17.Fonti del Dal s.s.Lomaso (Dasindo)
18.Comfish srl (ex. Paletti)Preore (Molina)
19.Ass. Pescatori Basso SarcaTenno (Pranzo)
20.Troticultura La FianaDi Valenti Claudio (Bondo)
6.A.3.REGION: UMBRIAU.K.+E.U.
1.Impianto Ittogenico provincialeLoc. Ponte di Cerreto di Spoleto (PG) — Impianto pubblico (provincia di Perugia)
6.A.4.REGION: VENETOU.K.+E.U.
1.Centro Ittico ValdasticoValdastico (Veneto, provincia di Vicenza)
2.

Azienda Agricola Lietta srl

N. 052TV074

Via Rai 3

I-31010 Ormelle (TV)

3.

Azienda Agricola Troticoltura Grosselle Massimo

N. 091VI831

Massimo Grosselle

Via Palmirona 18

Sandrigo (VI)

4.

Biasia Luigi

N. 013VI831

Biasia Luigi

Via Ca’ D’Oro 25

Bolzano Vic (VI)

5.

Polo Guerrino,

Via S. Martino 51

Loc. Campese

I-36061 Bassano del Grappa

Polo Guerrino

Via Tre Case 4

I-36056 Tezze sul Brenta

6.Piscicoltura Menozzi di Franco e Davide Menozzi s.s.

Davide Menozzi

Via Mazzini 32

Bonferraro de Sorga

7.

Stanzial Eneide

Loc Casotto

Stanzial Eneide

I-37063 Isola Della Scala VR

8.

Vincheto di Celarda

021 BL 282

M.I.P.A. via Gregorio XVI, n. 8

I-32100 Belluno

9.Azienda Agricola Troticoltura Rio Molini

Azienda Agricoltura Troticoltura Rio Molini

Via Molini 6

I-37020 Brentino Belluno

6.A.5.REGION: VALLE D’AOSTAU.K.+E.U.
1.Stabilimento ittiogenico regionaleRue Mont Blanc 14, Morgex (AO)
6.A.6.REGION: LOMBARDIAU.K.+E.U.
1.Azienda Troticoltura Foglio A. s.s.

Troticoltura Foglio Angelo s.s.

Piazza Marconi 3

I-25072 Bagolino

2.

Azienda Agricola Pisani Dossi

Cascina Oldani, Cisliano (MI)

Giorgio Peterlongo

Via Veneto 20 — Milano

3.Centro ittiogenico Unione Pesca Sportiva della Provincia di Sondrio

Unione Pesca Sportiva della Provincia di Sondrio

Via Fiume 85 — Sondrio

4.

Ittica Acquasarga

Allevamento Piscicoltura

Valsassinese

IT070LC087

Mirella Fossaluzza

Via Rot 6/2

Zoppola (PN)

5.

Incubatoio Ittico U.P.S.L.I

010BS070/l

Giorgio Pezzarossi

Via Cadutin 71

I-25070 Bagulino (BS)

6.

Azienda agricola allevamento e commercio pesci

113PV03

Luigi Montagna

Via Manfredi 1

I-27058 Voghera (PV)

6.A.7.REGION: TOSCANAU.K.+E.U.
1.Allevamento trote di Petrolini Marcello

Petrolini Marcello

Via Mulino Vecchio 229

Maresca — S. Marcello P.se (PT)

2.

Azienda agricola Fratelli Mascalchi

Loc. Carda, Castel Focognano (AR)

Cod. IT008AR003

Fratelli Mascalchi

Loc. Carda

Castel Focognano (AR)

6.A.8.REGION: LIGURIAU.K.+E.U.
1.Incubatoio Ittico provinciale — Masone. Loc. Rio Freddo

Provincia di Genova

Piazzale Mazzini 2

I-16100 Genova

6.A.9.REGION: PIEMONTEU.K.+E.U.
1.

Incubatoio Ittico della valle di Peleussieres

Oulx (TO)

Cod. 175 TO 802

Associazione Pescatori Valsusa

Via Martiri della Libertà 1

I-10040 Caprie (TO)

2.Azienda agricola Canali Cavour di Lucio Fariano

Lucio Fariano

Via Marino 8

I-12044 Centallo (CN)

3.

Troticoltura Marco Borroni

Loc. Gerb

Veldieri (CN)

Cod. 233 CN 800

Marco Borroni

Via Piave 39

I-12044 Centallo (CN)

4.

Incubatoio ittico di valle — Loc. Cascina Prelle — Traversella (TO)

278 TO 802

5.

Azienda Agricola San Biagio

Fraz. S. Biagio

I-12084 Mondovì

Cod. 130 CN 801

Revelli Delia

Via Roma 36

I-12040 Margarita

Cuneo

6.

Azienda Agricola Ossolana Acque

I-051-VB-801

Paolo Buzzoni

Via dei castani 3

I-28921

Verbania Pallanza (VB)

7.

A.A. San Biagio s.s. di Revelli Delia via S. Stefano

IT144CN802

A.A. San Biagio s.s. di Revelli Delia Fraz. S. Biagio

Mondavì (CN)

6.A.10.REGION: ABRUZZOU.K.+E.U.
1.Impianti ittiogenici di Popoli (PE) — Loc. S. Callisto

Nouva Azzurro Spa

Viale del Lavoro 45

S. Martino BA (VR)

6.A.11.REGION: EMILIA-ROMAGNAU.K.+E.U.
1.

Troticoltura Alta Val Secchia srl (RE)

Cod. 019RE050

Nicoletta Bestini

Via Porali 1/A

Collagna (RE)

6.A.12.REGION: BASILICATAU.K.+E.U.
1.

Assunta Brancati

Cod. IT089PZ185/I

Via Tirreno 19

Contrada Piano del Greco 1

I-85050 Tito (PZ)

6.A.13.REGION: CAMPANIAU.K.+E.U.
1.

Ittica Fasanella

Sant’Angelo a Fasanella

Loc. Fiume (SA)

Cod. 128SA077

Società cooperative

Ittica Fasanella

Sant’Angelo a Fasanella

Loc. Fiume (SA)

2.

Ittico Tammaro s.a.s. di Silvana Di Mella

ISTAT 044BN001

Ittico Tammaro s.a.s. di Silvana Di Mella — Contrada Piana 63

Morcone (BN)

6.A.14.REGION: MARCHEU.K.+E.U.
1.

Troticoltura Cherubini snc

IT010MC019

Troticoltura Cherubini snc

Valle de Castel

Sant’Angelo sul Nera (MC)

6.B.FISH FARMS IN ITALY APPROVED WITH REGARD TO VHSU.K.+E.U.

6.B.1.REGION: FRIULI VENEZIA GIULIAU.K.+E.U.
1.SGM srl

SGM srl

Via Mulino del Cucco 38

Rivoli di Osoppo (UD)

6.B.2.REGION: VENETOU.K.+E.U.
1.

Azienda Troticoltura S. Cristina

Cod. 064TV015

Azienda Troticoltura S. Cristina

Via Chiesa Vecchia 14

Loc. S. Cristina di Quinto

7.FISH FARMS IN AUSTRIA APPROVED WITH REGARD TO VHS AND IHNU.K.+E.U.

1.Alois Köttl

Forellenzucht Alois Köttl

A-4872 Neukirchen a. d. Vöckla

2.Herbert Böck

Forellenhof Kaumberg

A-2572 Kaumberg, Höfnergraben 1

3.Forellenzucht Glück

Erick und Sylvia Glück

Hammerweg 13

A-5270 Mauerkirchen

4.Forellenzuchtbetrieb St. Florian

Martin Ebner

St. Florian 20

A-5261 Uttendorf

5.Forellenzucht Jobst

Alois Jobst

Bruggen 25

A-9761 Greifenburg

6.Fischzuchtbetrieb Kölbl

Erwin Kölbl

A-8812 Maria Hof

Standort Gemeinde St. Blasen

7.

Forellenzucht Hartl

Teichanlage Nöfing

Peter Hartl

Hagenau 12

A-4963 St. Peter a. Hart

Back to top

Options/Help

Print Options

You have chosen to open the Whole Decision

The Whole Decision you have selected contains over 200 provisions and might take some time to download. You may also experience some issues with your browser, such as an alert box that a script is taking a long time to run.

Would you like to continue?

You have chosen to open Schedules only

The Schedules you have selected contains over 200 provisions and might take some time to download. You may also experience some issues with your browser, such as an alert box that a script is taking a long time to run.

Would you like to continue?

Close

Legislation is available in different versions:

Latest Available (revised):The latest available updated version of the legislation incorporating changes made by subsequent legislation and applied by our editorial team. Changes we have not yet applied to the text, can be found in the ‘Changes to Legislation’ area.

Original (As adopted by EU): The original version of the legislation as it stood when it was first adopted in the EU. No changes have been applied to the text.

Close

See additional information alongside the content

Geographical Extent: Indicates the geographical area that this provision applies to. For further information see ‘Frequently Asked Questions’.

Show Timeline of Changes: See how this legislation has or could change over time. Turning this feature on will show extra navigation options to go to these specific points in time. Return to the latest available version by using the controls above in the What Version box.

Close

Opening Options

Different options to open legislation in order to view more content on screen at once

Close

More Resources

Access essential accompanying documents and information for this legislation item from this tab. Dependent on the legislation item being viewed this may include:

  • the original print PDF of the as adopted version that was used for the EU Official Journal
  • lists of changes made by and/or affecting this legislation item
  • all formats of all associated documents
  • correction slips
  • links to related legislation and further information resources
Close

Timeline of Changes

This timeline shows the different versions taken from EUR-Lex as well as any subsequent versions created after exit day as a result of changes made by UK legislation.

The dates for the EU versions are taken from the document dates on EUR-LEx and may not always coincide with when the changes came into force for the document.

For any versions created after exit day as a result of changes made by UK legislation the date will coincide with the earliest date on which the change (e.g an insertion, a repeal or a substitution) that was applied came into force. For further information see our guide to revised legislation on Understanding Legislation.

Close

More Resources

Use this menu to access essential accompanying documents and information for this legislation item. Dependent on the legislation item being viewed this may include:

  • the original print PDF of the as adopted version that was used for the print copy
  • correction slips

Click 'View More' or select 'More Resources' tab for additional information including:

  • lists of changes made by and/or affecting this legislation item
  • confers power and blanket amendment details
  • all formats of all associated documents
  • links to related legislation and further information resources